Makatki – jak nauczyć się tworzyć ciekawe ozdoby?

Zainteresowania
Makatki – jak nauczyć się tworzyć ciekawe ozdoby?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród modnych ostatnio ozdób ściennych w stylu boho prym wiodą makramy, ale obok nich coraz większą popularność zyskują nie mniej urokliwe makatki.

Wykonane jedną z najstarszych technik rękodzielniczych dekoracje z włóczki i sznurka doskonale odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach, a tkanie ich to doskonały sposób na spędzenie czasu w chłodne wieczory. Samodzielne stworzenie makatki nie jest trudne, a potrzebne materiały są stosunkowo tanie, więc to dość atrakcyjne zajęcie dla początkujących rękodzielników. Jak wykonać makatkę i jakie narzędzia są do tego potrzebne?

Czym właściwie jest makatka?

Makatka, czy inaczej kilim, to ozdoba z tkaniny tkana, wyszywana, dziergana, malowana lub wykonana techniką patchworkową. Tego typu dekoracje znane są w różnych kulturach na całym świecie i zwykle były zawieszane na ścianach. Do Polski makatki przywędrowały ze wschodu i jako forma sztuki ludowej rozwijane były głównie na wsiach. Jeśli chodzi o wzory umieszczane na tkaninach, to mamy tutaj dużą różnorodność – od motywów roślinnych, po religijne i czerpane z folkloru.

Dziś makatki najczęściej spotykane są we wnętrzach w stylu boho i znacząco różnią się od swoich pierwowzorów – są bardziej abstrakcyjne i dominuje w nich głównie technika tkana.

Narzędzia i materiały

Do zrobienia makatki nie potrzebujesz wielu materiałów i narzędzi. Przede wszystkim niezbędne są:

  • krosno tkackie;
  • drewniana listewka lub patyk do podtrzymania osnowy;
  • drewniana igła do wygodniejszego przeplatania wątków (kolejnych warstw nici);
  • grzebyk do zsuwania nici po osnowie.

Praktycznie każde z tych narzędzi bez problemu kupisz przez Internet lub w stacjonarnym sklepie rękodzielniczym, ale możesz też wykonać je samodzielnie, o czym opowiemy trochę później. Oprócz tego potrzebne są sznurki różnej grubości, nici do robótek ręcznych, wielokolorowa przędza czy wełna czesankowa.

Jak zrobić samodzielnie ramkę do tkania?

Krosno tkackie nie jest trudną konstrukcją, a do jego stworzenia nie potrzeba wielu materiałów. W prostszym wariancie możesz jako bazę wykorzystać gotową drewnianą ramę po obrazie lub lustrze. W trudniejszym możesz wykonać ją z czterech drewnianych listew o grubości około 2 cm i szerokości 3 cm. Ich długość zależna jest od wielkości Twojego przyszłego krosna – lepiej zrobić większe, na którym można tkać zarówno małe, jak i duże makatki. Rama krosna musi być mocna i stabilna, dlatego do łączenia jej boków użyj szybkoschnącego kleju i śrub.

Gdy podstawa będzie gotowa, powbijaj w nią gwoździe (na górnym i dolnym boku ramy) w równych odstępach – na początek najlepiej ok. 8 mm. Dla własnej wygody możesz je umieszczać na przemian raz wyżej, raz niżej, ale zachowując odległość między nimi. Na gwoździe będziesz naciągać osnowę, czyli sznurek, na którym powstanie Twoja makatka.

Kilka wskazówek dla początkujących

Na początku jako osnowy najlepiej użyć cienkiego sznurka. Zadbaj o to, by przy naciąganiu odpowiednio go zabezpieczyć na końcu i na początku. W przeciwnym razie osnowa może poluzować się w trakcie tkania, a Twoja makatka się rozpadnie.

Nie bój się eksperymentować z rodzajami nici i plecenia – rób luźne pętelki, frędzle, warkocze, łącz różne kolory i grubości włóczki. Całość możesz wzbogacać koralikami, a gdy Twoja technika się poprawi, możesz spróbować Tworzyć proste obrazy. Gdy skończysz makatkę, pojedynczo poprzecinaj kolejne sznurki osnowy i zawiąż na nich supełki. Na koniec obróć ozdobę i uporządkuj ją z tyłu – podwiąż i podetnij wystające końcówki nici.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*