Przepyszne pomysły na wykorzystanie aloesu w domowej kuchni fit

Przepyszne pomysły na wykorzystanie aloesu w domowej kuchni fit
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prozdrowotne właściwości aloesu są doskonale znane od zarania dziejów, w związku z czym na przestrzeni lat powstało mnóstwo przepisów z tą dość niepozorną roślinką w roli głównej. W jaki sposób można wykorzystać aloes w domowej kuchni? Oto kilka zdrowych i smacznych pomysłów!

Aloes – źródło wartości odżywczych

Aloes to pochodząca z północnej Afryki roślina, której lecznicze i kosmetyczne właściwości stały się przedmiotem wielu badań. Jej walory były wykorzystywane już w starożytności, np. przez słynnego greckiego uczonego – Hipokratesa. W istocie, aloes stanowi świetne źródło rozmaitych składników odżywczych. Roślina magazynuje swoje skarby w mięsistych liściach składających się w 96 procentach z wody. W pozostałych 4 procentach znajduje się jednak niemal 270 aktywnych biologicznie związków. Ponadto aloes dostarcza łatwo przyswajalne białka, różne witaminy, minerały, a także związki glikozydowe. Tak bogaty i różnorodny skład sprawia, że roślinka to prawdziwy przyjaciel ludzkiego organizmu. Jak można wykorzystać ją w domowej kuchni?

Sok z aloesu 

Picie soku z aloesu niesie za sobą same korzyści. Wśród nich wymienia się np. nawilżanie cery, łagodzenie pieczenia ran czy pomoc w regeneracji naskórka. Wspomaga on także działanie układu pokarmowego. Co więcej, sok z aloesu można przygotować w rozmaitych odsłonach. Do najczęściej spotykanych odmian zaliczają się sok z aloesu z cytrusami i sok z aloesu z miodem. Sposób ich przygotowania jest na tyle niewymagający, że na pewno poradzi sobie z tym każdy – nawet osoby na co dzień stroniące od kuchennych podbojów. Konsekwentne spożywanie soku z aloesu 2–3 razy dziennie po jednej łyżeczce z pewnością przysłuży się naszemu organizmowi.

Nalewka z aloesu

Potwierdzono, że nalewka aloesowa łagodzi dolegliwości natury żołądkowej, za sprawą silnych właściwości przeczyszczających i żółciopędnych. Dlaczego by więc nie skorzystać z tego w domowej kuchni? Na wstępie warto jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, że liście aloesu wykorzystywane do robienia przetworów powinny być starsze niż dwa lata, ale jednocześnie młodsze niż pięć lat. Dobrze jest więc znać ich dokładny wiek. 

Poza wspomnianymi wcześniej właściwościami zdrowotnymi, nalewka z aloesu dostarczy nam również niezapomnianych wrażeń smakowych. Reasumując, jest to pozycja, którą po prostu trzeba wykorzystać w swojej kuchni!

Owsianka z aloesem i świeżymi owocami

Miąższ aloesu nie ma co prawda konkretnego smaku, ale w towarzystwie świeżych owoców może stanowić doskonałe dopełnienie codziennej owsianki. W ten sposób będziemy cieszyć się smakiem owoców, jednocześnie przemycając do śniadania prozdrowotne właściwości tej leczniczej rośliny. Najlepsze jest to, że taki posiłek daje nam wręcz nieograniczone pole do popisu – wystarczy przygotować ulubioną wersję owsianki, a następnie wzbogacić ją o aloes.

 Khaled Ali/unsplash.com

Sałatka warzywna z dodatkiem aloesu

Miąższ aloesu – choć, tak jak wspominaliśmy, pozbawiony szczególnych walorów smakowych – znakomicie skomponuje się również z warzywami. Sałatka warzywna już sama w sobie jest niezwykle wartościowym i zdrowym posiłkiem, ale w połączeniu z aloesem jej właściwości wejdą na jeszcze wyższy poziom. Pochodząca z Afryki roślinka będzie pasować do warzyw takich jak sałata lodowa, seler naciowy, pomidory czy papryka czerwona. Taka sałatka to prawdziwa bomba witaminowa!

Zdj. główne: Rosina-Sch/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*