Chcąc zwiększyć wydolność organizmu i poprawić efekty osiągane w czasie treningów, warto sięgnąć po popularne suplementy diety. Oto pięć najważniejszych suplementów, które powinna przyjmować każda aktywna kobieta.
Spora część kobiet sięga po suplementy diety w celu poprawy kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Na rynku można spotkać się również z preparatami tego typu dedykowanymi paniom uprawiającym sport. Mają one na celu pokryć zapotrzebowanie na mikro – oraz makroelementy, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wraz z dietą. Przyjmując je, należy pamiętać, że nie mogą one stanowić zamiennika zdrowego, zróżnicowanego jadłospisu. O pomoc w ich doborze warto poprosić trenera personalnego lub dietetyka. Poniżej prezentujemy 5 najpopularniejszych suplementów dla aktywnych kobiet.
Odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb preparaty witaminowo-minerałowe – regularne treningi o podwyższonej intensywności doprowadzić mogą do niedoboru witamin i składników mineralnych. Współczesna, bogata w konserwanty dieta niekiedy nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju suplementy, które w składzie zawierają między innymi witaminy A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B. Witamina B6 ułatwia syntezę białek, B7 – usprawnia metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek, a B12 stanowi element niezbędny do wyprodukowania erytrocytów. W tego typu produktach znaleźć można także magnez będący niezwykle istotnym elementem w generowaniu skurczu mięśni, a także różnego rodzaju antyoksydanty oraz enzymy.
Kreatyna – jest ona doskonałym, szybkim źródłem energii. Skutecznie redukuje zmęczenie w czasie intensywnych treningów, w znaczący sposób zwiększając wydolność organizmu. To jednak nie koniec jej zalet. Kreatyna chroni także mięśnie przed rozpadem, uaktywnia proces syntezy białek miejscowych, a także ułatwia reakcje metaboliczne oraz proces metylacji. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że redukuje ona uszkodzenia mięśni oraz stany zapalne, z jakimi mamy do czynienia w przypadku wymagających ćwiczeń.
BCAA oraz EAA – aminokwasy mające rozgałęzione łańcuchy boczne (mowa tutaj o walinie, leucynie oraz izoleucynie) zaliczają się do grupy aminokwasów egzogennych, które nie mogą zostać samodzielnie zsyntezowane przez nasz organizm. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy tracimy zapas glikogenu, do czynienia możemy mieć z rozkładem białek mięśniowych do aminokwasów oraz ich rozłożeniem na szkielet węglowy. Preparat, jakim jest BCAA przyjmować można zarówno przed jak i w trakcie treningu. Po ćwiczeniach zaleca się natomiast zażycie EAA, czyli wszystkich niezbędnych aminokwasów.
Kwasy omega-3 – kwasy DHA oraz EPA mają niezwykle pozytywny wpływ na organizm aktywnych osób. Posiadają one właściwości przeciwzapalne, pozwalając uporać się z bólami mięśni. Co więcej, wpływają na insulinowrażliwość tkanek i uelastyczniają naczynia krwionośne.
CZY WARTO SPOŻYWAĆ RYBY LUB SUPLEMENTOWAĆ KWASY OMEGA 3?💊
Korzystne działanie na kardioprotekcyjne zostało…
Opublikowany przez Dietetyka w wersji smart Czwartek, 17 września 2020
Białko serwatkowe – główną zaletą tego produktu jest krótki czas trawienia. Pozwala to na szybkie rozdysponowanie aminokwasów do tkanki mięśniowej oraz przyspieszenie procesu wprowadzania mięśni w stan anabolizmu. Białko serwatkowe charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną oraz wysoką zawartością BCAA. To doskonałe rozwiązanie dla aktywnych kobiet w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie spożywały żadnego posiłku. Jako że białko serwatkowe nie obciąża przewodu pokarmowego, jest w stanie skutecznie dostarczyć organizmowi aminokwasów po treningu, czego skutkiem będzie odbudowa mikrowłókien mięśniowych.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik