Czym i jak nawadniać organizm w trakcie treningu?

Siłownia
Czym i jak nawadniać organizm w trakcie treningu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne. Szczególnie jeśli jesteś osobą lubiącą intensywną aktywność fizyczną. Jak jednak prawidłowo nawadniać organizm podczas treningu? Podpowiadamy, jakie napoje wybrać.

Prawidłowy poziom nawodnienia jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli regularnie uprawiasz sport. Ważne jest jednak, aby wybierać odpowiednie napoje. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Woda

Najprostszą, ale zarazem najskuteczniejszą metodą nawadniania organizmu jest oczywiście woda. Standardowo mówi się, że dorosły człowiek powinien w ciągu dnia wypijać około 2 litry wody, jednak w dniu treningu jej ilość powinna być znacznie większa. Dzięki temu zapewnisz sobie prawidłową pracę organizmu podczas ćwiczeń oraz odpowiednią temperaturę ciała. Pamiętaj jednak, że woda wodzie nierówna. Na co dzień jak najbardziej możesz pić kranówkę lub wodę przefiltrowaną w dzbanku, jednak na treningu lepiej sprawdzi się woda mineralna. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona wiele potrzebnych człowiekowi minerałów, a co za tym idzie, będzie lepszym rozwiązaniem przy sporym wysiłku. 

Alternatywy dla wody, czyli izotoniki i elektrolity

Świetną alternatywą dla wody są między innymi izotoniki. Najlepiej sprawdzą się one na trudniejszych treningach, które przekraczają 60 minut. Warto o tym pamiętać, ponieważ stosując izotonik na lekkich kilkunastominutowych sesjach treningowych, nie osiągniesz wiele więcej, niż pijąc wodę, a ponadto dostarczysz sobie dodatkowej porcji węglowodanów. Zwracaj także uwagę na składy izotoników, ponieważ wiele pozycji na sklepowych półkach nie zachwyca poziomem sztucznych barwników/ Najlepszym rozwiązaniem jest więc stworzenie własnego napoju izotonicznego. Jak? Wystarczy do wody dodać sok z połówki cytryny, porządną szczyptę soli oraz pół łyżeczki miodu. 

Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie elektrolitów. Czym one są? Elektrolity to nic innego jak jony soli sodu, potasu, magnezu, wapnia, a także jony chlorkowe i fosforanowe. Wszystkie te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego też elektrolity często stosuje się nie tylko na treningu, ale także podczas choroby lub gdy przesadzimy z alkoholem. Wysokiej jakości elektrolity, które pomogą Ci wycisnąć z treningu jeszcze więcej, znajdziesz na stronie https://www.activlab.pl/pl/c/Elektrolity/313.

Jak się nawadniać?

Wiesz już co najlepiej pić podczas treningu, jednak pozostaje jeszcze pytanie, jak to robić prawidłowo. Ma to bowiem całkiem spore znaczenie, jeśli chcesz, aby Twój organizm był odpowiednio nawodniony. Ogólnie przyjętą normą, jest wypijanie od 150 do 250 mililitrów wody lub napoju izotonicznego na każde 15 minut treningu, w zależności od jego intensywności. Pamiętaj także, aby podczas treningu pić powoli i małymi łykami, co pozwoli Ci utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ważne jest, by również po treningu wypić około 450 mililitrów wody lub napoju izotonicznego, co pozwoli dodatkowo uzupełnić wszelkie braki. Stosując się do powyższych zaleceń, możesz mieć pewność, że Twój trening będzie bardziej efektywny, a Twój organizm podziękuje Ci za odpowiednie nawodnienie.

Zdjęcie główne: Kenex Media sa/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*