Domowa siłownia – jak ją urządzić?

Siłownia
Domowa siłownia – jak ją urządzić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sala do ćwiczeń w zaciszu własnego domu jest świetną alternatywą dla każdego, kto prowadzi zdrowy styl życia i dba o dobrą kondycję, ale nie ma czasu chodzić na siłownię. Oferuje nie tylko wygodny sposób na poprawę formy, lecz stwarza także komfortowe otoczenie dla nieśmiałych sportowców. Sprawdź, jak urządzić domową siłownię!

Stylowe i praktyczne wnętrze

Zanim zaczniesz ćwiczyć z hantlami lub sztangą, znajdź pomieszczenie, w którym zmieścisz cały sprzęt. Jeśli nie masz zbyt wiele wolnego miejsca, zorganizuj niewielki kącik w salonie lub gabinecie. Jeżeli jest to możliwe, wybierz przestrzeń, która znajduje się przy oknie. Dzięki temu światło słoneczne będzie Ci dodawać motywacji do treningu. Wybierz pokój, w którym lubisz spędzać czas. 

Nie komplikuj!

Chociaż większość ośrodków fitness wyposażona jest w najlepszy sprzęt do ćwiczeń, Twoja domowa siłownia wcale nie musi. Zamiast inwestować w drogą, nieporęczną bieżnię, kup kilka skakanek. Zapewnią Ci świetny trening cardio, ale nie zrujnują przy tym Twojego budżetu.

To, że masz dużą siłownię, nie oznacza, że musisz ją zagracać sprzętem do ćwiczeń. Postaraj się nie przenosić wyposażenia z jednego miejsca na drugie podczas sesji treningowych. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zamieszania. 

Jak urządzić siłownię?

Przynieś cały sprzęt, którego zamierzasz używać. Pozamiataj i wytrzyj podłogi, a następnie odkurz sprzęt. Teraz połóż wykładzinę lub matę, aby zdefiniować przestrzeń. Użyj wytrzymałego, antypoślizgowego i niedrogiego materiału, takiego jak korek, sklejka, winyl lub laminat. Zrezygnuj z dywanów, które trudno wyczyścić. Korek i sklejka są modne i przyjazne dla środowiska. Z kolei winyl pasuje do różnych aranżacji. Dzięki niemu możesz dostosować każdą przestrzeń do aktywnego trybu życia.

Zdecyduj, gdzie położysz poszczególne akcesoria. Pomyśl o regale, na którym możesz trzymać hantle, butelki wody, skakanki, plany treningowe, kettlebell i niewielkie elementy wyposażenia. Doskonale sprawdzą się tu również haczyki, kosze, półki i pojemniki. Rozważ zamontowanie jednego lub dwóch luster, by optycznie powiększyć przestrzeń i doskonalić technikę wykonywania ćwiczeń. Haczyki świetnie nadają się do zawieszenia taśm oporowych, skakanek i innych lekkich przedmiotów.

Pomaluj ściany na biało

Nie wybieraj farby w ciepłym kolorze, który zachęca do relaksu. Jasna przestrzeń doda Ci energii i zmotywuje do działania. Wybierz więc odcień bieli, który poprawi Twój nastrój i zachęci do ćwiczeń. 

Jak zadbać o podłogę?

Pamiętaj, by położyć gumowe maty, które możesz łatwo wyczyścić. Zapewniają doskonałą izolację akustyczną, dzięki czemu nie będziesz drażnić domowników i sąsiadów podczas treningu. Występują w wielu kolorach i są niezwykle wytrzymałe. Niezależnie od tego czy chcesz urządzić siłownię w garażu, czy w pustym pomieszczeniu, jeśli podnosisz ciężary, zainwestuj w pomost ciężarowy. Nie musisz się wtedy martwić, że uszkodzisz podłogę. 

Sprawdź źródło zasilania

Projektując przestrzeń do ćwiczeń, pamiętaj, że wiele urządzeń cardio wymaga prądu. Zwróć uwagę, ile masz gniazdek w pomieszczeniu i gdzie się znajdują. Dodatkowo sprawdź, czy możesz korzystać z Wi-Fi i Bluetooth. Jeśli chcesz słuchać muzyki przez popularną aplikację, zazwyczaj potrzebujesz dostępu do Internetu.

Wybierz odpowiedni układ domowej siłowni

Dobrze przemyślany plan zwiększy Twoją efektywność. Zwróć uwagę na to, czy w pomieszczeniu jest zachowany swobodny przepływ powietrza. Zapewni Ci przyjemny chłód w trakcie ćwiczeń. Możesz przekształcić strych, piwnicę lub mały kącik w oszałamiającą domową siłownię. Po prostu miej oczy szeroko otwarte, a na pewno znajdziesz idealne miejsce do regularnych treningów. 

Brakuje Ci przestrzeni do ćwiczeń? Wystarczy, że pozbędziesz się nieużywanego narożnika. Chwyć centymetr i upewnij się, że wygospodarowane miejsce jest na tyle duże, by spokojnie w nim ćwiczyć. 

Oświetlenie

Jasne i orzeźwiające światło odgrywa kluczową rolę. Żarówki emitujące chłodne światło sprawiają, że czujemy się przytomniejsi i bardziej czujni. Z kolei ciepłe oświetlenie zachęca nas do relaksu, dlatego lepiej sprawdzi się w sypialni i salonie. Zrezygnuj z lamp fluorescencyjnych na rzecz diod LED, które nie męczą oczu.

Fot. Boxed Water Is Better/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*